Kapitāla pieauguma nodokļa maksājumi no nekustamā īpašuma pārdošanas
2024. gadā ienākumiem no kapitāla pieauguma tika piemērota nodokļa likmi 20% apmērā, savukārt 2025. gadā ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērots nodoklis pēc 25,5% likmes.
Avots: Freepik.com
Pie vairākiem nosacījumiem šis nodoklis nav kapitāla pieauguma ienākuma nodoklis un tas nav jāmaksā Šis nodoklis netiek piemērots, ja ienākums gūts no tādas nekustamās mantas atsavināšanas vai pārdošanas, kas atbilst vismaz vienam no nosacījumiem:
- Nekustamais īpašums ir īpašumā kopš reģistrācijas zemesgrāmatā ilgāk par 60 mēnešiem, un vismaz 12 mēnešus šajā periodā tā bijusi īpašnieka deklarētā dzīvesvieta.
- Nekustamais īpašums atrodas īpašumā kopš reģistrācijas zemesgrāmatā ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz tā atsavināšanas dienai ir īpašnieka vienīgā manta.
- Nekustamais īpašums ir vienīgais, bet ienākums no tā atsavināšanas 12 mēnešu laikā pirms vai pēc pārdošanas tiek investēts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā. Svarīgi, ka: ienākumam, kas tiek reinvestēts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc pārdošanas, jābūt ne mazākam par starpību starp pārdošanas cenu un nekustamā īpašuma iegādes vērtību. Gadīmā, ja reinvestēšanas summa ir mazāka, starpība starp pārdošanas cenu un jauna īpašuma iegādes vērtību uzskatāma par ienākumu no kapitāla pieauguma un apliekama ar nodokli.
Būtiski atzīmēt, ka valdījuma termiņš šo izņēmumu piemērošanai tiek skaitīts no datuma, kad nekustamais īpašums ticis reģistrēts zemesgrāmatā. Savukārt deklarētās dzīvesvietas periods (12 mēneši) var būt jebkuri 12 mēneši pēdējo 60 mēnešu laikā pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas līguma noslēgšanas datuma.
Ja nekustamā īpašuma pārdošanas darījums atbilst vismaz vienam no minētajiem kritērijiem un nodoklis nav jāmaksā, deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma nav jāiesniedz. Tomēr, ja šis ienākums pārsniedz 10 000 eiro, tas jānorāda gada ienākumu deklarācijā kā ar nodokli neapliekams ienākums.
Kā tiek aprēķināts kapitāla pieaugums
Kapitāla pieaugumu aprēķina, no aktīva pārdošanas cenas atskaitot tā pirkšanas vērtību un aktīva valdījuma perioda laikā veiktās investīcijas. Piemēram, pārdodot nekustamo īpašumu, kapitāla pieaugums ir starpība starp pārdošanas cenu un īpašuma iegādes vērtību, ņemot vērā veiktos uzlabojumus.
Piemērs. Ja iegādājāties dzīvokli par 100 000 eiro, ieguldījāt 10 000 eiro tā remontā un uzlabošanā, bet pēc tam to pārdevāt par 150 000 eiro, kapitāla pieaugums būs 40 000 eiro. Šo summu aprēķina, no pārdošanas cenas atņemot pirkuma vērtību un veiktos uzlabojumus: 150,000 - 100,000 - 10,000 = 40,000 euro. Kapitāla pieauguma nodoklis jāmaksā tieši no šīs summas.
Nekustamā īpašuma atsavināšana, ieskaitot tā pārdošanu, ir viens no gadījumiem, kad fiziskajai personai ir pienākums samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli ar 25,5% likmi no gūtā ienākuma (izņemot iepriekš minētos gadījumus). Noteikti noskaidrojiet vai konkrētajā situācijā ir nepieciešama nodokļa samaksa, kā to aprēķināt un kādos termiņos veikt samaksu.
"Santas Survilas konsultāciju birojs" iesaka.
Jautājiet par jums svarīgiem jautājumiem (civiltiesībās, sociālajās un administratīvajās tiesībās), izmaiņām likumos un saņemiet profesionālu jurista konsultāciju un sagatavotus dokumentus (pirkuma-pārdevuma, dāvinājuma u.c. līgumus, vienošanās par saskarsmes tiesībām, lemumu apstrīdēšanu un pārsūdzēšanu tiesā) "Santas Survilas konsultāciju birojā" ar labām atsauksmēm tieši jums - ar individuāli izstrādātu rīcības plānu jūsu jautājumā.